En İyi 8 Çinko Takviyesi Tavsiyesi

5/5 - (5 votes)

Çinko yaraların iyileşmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, dermatolojik sağlığın iyileşmesi, duyu organlarının güçlenmesi, üreme sağlığı ve testosteron üretiminde faydalıdır.  

Ayrıca çinko, bağışıklık fonksiyonunda, hücre bölünmesinde ve protein ve DNA sentezinde önemli bir rol oynar. Et vb. gibi bir sürü üründe çinko olmasına rağmen, insan vücuduna yeterli seviyede alınamamasının belirli sebepleri var olabilir. Bu durumlarda uzmanlar tarafından çinko takviyeleri önerİlmektedirler.

 İnsan vücudu çinko üretimini kendisi yapamadığı için dışarıdaki besinlerden çinko almak zorundadır. Besinlerden de yeterli besinleri alınamadığı durumlarda ise çinko takviyesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere en iyi çinko takviyelerini tanıtıyor olacağız.

En İyi 8 Çinko Takviyesi İncelemesi

Sizlerde en iyi çinko takviyeleri hangileri sorusuna cevap mı arıyorsunuz? Bu makalemizde sizler için en ucuz ve en iyi 8 Çinko takviyesini inceleyeceğiz.

NoÇinko Takviye MarkasıÖne Çıkan Özellik
1Venatura Çinko PikolinatYüksek Pikolinat Form
2You-Plus Vitamin C Çinko PropolisC Vitamini Özlü
3Nature’s Supreme Zinc 15 Mg 200 KapsülL Metiyonin Formülasyonu
4Nutraxin Vitamin Max C.D ÇinkoÇinkoya ek D ve C vitamini
5Solgar Zinc PicolinateSaçlar için çok etkili
6Saw Palmetto ÇinkoProstata etkili
7Sambucol Plus Efervesan TabletKara münver özlü
8Dynavit Vitamin C + Vitamin D3 + ÇinkoC ve D3 vitaminleri

İlginizi Çekebilir: En İyi Magnezyum Takviyesi

1-Venatura Çinko Pikolinat

Kimin İçin : 11 yaş üzeri insanların kullanımı için uygundur.

Özellikleri : En iyi çinko takviyelerinden biri olan Venatura Çinko Pikonat içerisinde 60 adet 15 mg’lık  tablet bulundurmaktadır. bulunmaktadır. Özellikte bağışıklık sistemine çok faydalı olan Venatura Çinko Pikolinat kolay emilimi ve içerisinde bulundurduğu yüksek pikolinat form ile en fazla tercih edilebilir ürünlerden biridir.

Tip :  Tablet

Doz :  15 MG, Günde 1 

Artıları : Vücuttaki çinko miktarını artırır.

Eksileri: 11 yaş altı kullanımı yoktur. 

Kullanıcı Yorumları

 • Ürünün görseline baktığımız zaman son kullanma tarihini de görebilsek veya ürün açıklama kısmında son kullanma tarihi yer alırsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Benim aldıklarım 2025 yılında bitiyormuş mesela. Bunu görebilseydim biraz daha fazla alırdım. Teşekkürler. (Ş.Y, 5 yıldız, Amazon).

Firmanın belirttiğine göre içindeki malzemeler şunlardır:

 • Esmer pirinç,
 • Kapsül kabuğu bileşimi [Hidroksipropil metil selüloz, Kıvam arttırıcı (Jellan gam)], 
 • Çinko pikolinat.

2- You-Plus Vitamin C Çinko Propolis

vitamin-c-cinko-propolis-20 çinko takviye

Kimin İçin : 11 yaş üzeri insanların kullanımı için uygundur.

Özellikleri : En iyi çinko takviyelerinden biri olan You-Plus Vitamin C Çinko Propolis içerisinde 20 adet tabletlerden oluşmaktadır. İçerisinde bulunan C Vitamini sayesinde, yorgunluğunuz azalacak ve bağışıklık sisteminiz güçlenecektir.Ayrıca içerisinde bulundurduğu çinko ile bağışıklık sisteminiz güçlenecektir. Spor sonrası yorgunluğunuzun giderilmesi, tırnak gelişimi ve göz sağlığınızın devamı gibi konularda çok etkili bir üründür. Kullanıcı yorumları değerlendirildiğinde içimi en kolay ve rahat olan çinko takviyesidir.

Artıları : Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerisinde bulunan C Vitamini sayesinde kendinizi daha iyi ve güçlü hissedeceksiniz.

Eksileri: 11 yaş altı kullanımı yoktur. 

Kullanıcı Yorumları

 • Bu urunu uzun zamandir ara ara kullaniyorum ve ozellikle memnunum.(R,A , 5 yıldız, N11)
 • Düzenli olarak kullandığım bir vitamin tavsiye ederim (T,T, 5 yıldız, N11)
 • C vitamini ve cinko alimi icin cok ideal. Fiyati amazonda cok uygun, bir eczane Bana amazondakinin tam olarak iki Kati fiyat vermisti. Elimdeki youplus tukendiginde mutlaka yenileyecegim.(K, 5 yıldız, Amazon)
 • Tadı çok hoşuma gitti gayet güzel hızlı bir kargo ve teslimat süreci yaşandı. Merak edenler için yazayım son kullanım tarihi 2023 9.ay(A.Ç, 5 yıldız, Amazon)

Firmanın belirttiğine göre ürün günün herhangi bir vaktinde alınabilir. 11 yaş ve üzeri bireyler için günde 1 efervesan tablet 1 bardak (250 ml) suda çözdürülerek kullanılması tavsiye edilir.  Ürün içerisinde bir tablette 1000 mg C vitamini, 10 mg Çinko ve 8 mg saf propolis bulunmaktadır.

3-Nature’s Supreme Zinc 15 Mg 200 Kapsül

Kimin İçin : Yetişkinler için günde 1 kapsül öerilmektedir.

Özellikleri : İçerisinde bulunan 15 mg 200 kapsül ile vucudun çinko ihtiyacını karşılanmasını sağlar. Öne çıkan özelliği vucudun biyoyararlanım süresini artırır. L Metiyonin formülasyonu vardır. 

Tip :  Tablet

Doz :  15 MG, Günde 1 

Artıları : 

 • Vücuttaki çinko miktarını artırır. 
 • Laktoz koruyucu madde glutenin içermez.
 • GMP, Helal, ISO 9001 ve 22000 sertifikalarına sahip tesislerde imalat 

Eksileri: 11 yaş altı kullanımı yoktur. 

Kullanıcı Yorumları

 • 2 yıldır ailecek düzenli kullanıyoruz. Memnunuz. (S.y, 5 yıldız, Hepsi Burada)
 • Saç dökülmesi bitmiş artık Sabah 1 tane aç kulanıyorum (S.B, 5 yıldız, Hepsi Burada)
 • içeriği zengin vr güvenilir hammadde (D.Ö, 5 yıldız, N11)
 • Evet ürün iyi. Orijinal ambalajında sorunsuz.  (M.Y, 5 yıldız, N11)

Firmanın belirttiğine göre bu ürün yüksek biyoyararlanım sunan özel formülasyona sahip, L-OptiZinc marka hammadeler yapılarak üretilmiştir. 

4-Nutraxin Vitamin Max C.D Çinko

Kimin İçin : Yetişkinler için gıda takviyesi olarak günde 2 tabletin bol su ile kullanılması önerilir.

Özellikleri :En iyi çinko takviyelerinden biri olan Nutraxin Vitamin Max C.D Çinko kutusunda 60 tablet bulundurmaktadır. Çinkonun yanı sıra içerisinde bulundurduğu C ve D vitamini ile bir çok yönden faydalıdır. Bağışıklık sisteminin tamamen güçlenmesini sağlar. Ürün içerisindeki kapsüllerde 10 mgr lık çinko bulunmaktadır. Ayrıca Vitamin C 1000 mg ve 100 mg Vitamin D bulundurur.

Tip :  Tablet

Doz :   Günde 2 

Artıları : 

 • Şeker, tuz, maya, nişasta, gluten, soya, mısır ve süt ürünleri içermez.
 • Renklendirici koruyucu ve tatlandırıcı kullanılmamıştır.
 • Vejeteryanlar ve veganlar için uygundur.

Kullanıcı Yorumları

 • Eşimin saç için daha öncede kullandığı bir ürün. Dökülmeyi azalttığını söylüyor.
 •  (E.y, 5 yıldız, N11)
 • Gerçekten iyi bir marka, tercih edilen bir marka. Aldığınızda farkedersiniz zaten
 •  (Ü.Y, 5 yıldız, N11)
 • Günlük enerji veriyor. gündüz uyuma isteğim azaldı. saç dökülmesi içinde sanki biraz azaldı . 3 haftadır kullanıyorum.  (D.Ö, 5 yıldız, Hepsi Burada)
 • Daha önce de bu vitamin takviyesini kullanmıştım çok memnun kalmıştım bağışıklık sistemi için de iyi geliyor. İştah açan ya da kilo aldıran bir vitamin kombinasyonu değil. Ürünün dışının da vakumlu jelatinle kaplı olması çok güven verici Orjinal ürün. (S.Ö, 5 yıldız, Hepsi Burada)

Firmanın belirttiğine göre içerisinde Mikrokristalin Selüloz, Yağ Asitlerinin Magnezyum Tuzları, Silikon Dioksit bulunmaktadır.

5-Solgar Zinc Picolinate

Solgar Zinc Picolinate Çinko takviyesi

Kimin İçin : Yetişkinler için gıda takviyesi olarak günde 1 kapsül alınması önerilmektedir.

Özellikleri :En iyi çinko takviyelerinden biri olan Solgar Zinc Picolinate  kutusunda 100 kapsül bulundurmaktadır. Her kapsül 15 mg çinko içerir. İçerisinde bulunan çinko sayesinde bağışıklık sistemini güçlenmesini sağlar.

Tip :  Tablet

Doz :   Günde 1 , 15 gr 

Artıları : 

 • Güçlü bağışıklık sistemi

Kullanıcı Yorumları

 • Saç için birebir. (M.K, 4 yıldız, Trendyol,)

Firmanın belirttiğine göre içerisinde Mikrokristalin Selüloz, Yağ Asitlerinin Magnezyum Tuzları, Silikon Dioksit bulunmaktadır.

6-Sambucol Plus Efervesan Tablet

Sambucol Plus Efervesan Tablet

Kimin İçin : yetişkinler ve 11 yaş üstü çocuklar için günde 1  Ya da  2 tablet bir bardak (200 ml) oda sıcaklığındaki su içerisinde eritilerek içilir.

Özellikleri :En çok tercih edilen ve en ucuz çinko takviyelerinden biri olan Sambucol Plus Efervesan Tablet kutusunda 15 tablet bulundurmaktadır. Özellikle kullanılan kullanıcıların, grip olduğunda serum ve ilaçların bir işe yaramadığını ve bu çinko takviyesi ile iyileştiğini söylemektedir. Bunun gibi bir çok yorum bulunmaktadır. Genel olarak gribal enfeksiyonlarda vücudun hızlıca toparlanmasını, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Tip :  Tablet

Doz :   Günde 1 ve ya 2 tane 1 bardak su eritilerek 

Artıları : 

 • En çok kullanılan çinko takviyelerinden biridir. 
 • Üst solunum yollarının enfeksiyon kapmasını önler.
 • Ürün içerisinde çinkoya ek olara, kara münver ve c vitamini de bulunmaktadır.

Eksileri:

11 yaşından küçükler için öerilmez.

Kullanıcı Yorumları

 • Ürün çok iyi. Fiyatı bir ay öncesine göre yüzde yüz arttı. Ürüne talep arttığı için böyle oldu belliki.(E.B, 4 yıldız, Hepsi Burada)
 • İnfluenza oldum. Serumlar antibiyotikler… yüksek doz ester C vitamini fayda etmedi. Araştırırken kara mürverin iyi geldiğini okudum. İkinci gün tamamen iyiydim. Aşırı bir tesadüf mü bilmiyorum tabii. Ama şimdi ne zaman kırıklık hissetsem hemen alıyorum. (Y.A, 5 yıldız, Vitaminler.com) 
 • Ürün bildiğim bir ürün.Vücudumda bir kırgınlık , halsizlik olduğunda günde bir tane alıyorum.Etkisini hissediyorum.Kış aylarında kullanılmalı.(N.Y, 5 yıldız, N11)

7-Saw Palmetto Çinko Takviyesi

Saw Palmetto Çinko Takviyesi

Kimin İçin : Yetişkinler ve 11 yaş üstü çocuklar için günde 1 tablet bir bardak (200 ml) oda sıcaklığındaki su içerisinde eritilerek içilir.

Özellikleri :En çok tercih edilen ve en ucuz çinko takviyelerinden biri olan Saw Palmetto Çinko Takviyesi kutusunda 92 tablet bulundurmaktadır. Çinko ve bitkisel özlerle desteklenen  Saw Palmetto 1000 MG 3 Kutu 540 Tablet Çinko Complex çinko takviyesi prostatın yayılımını durdurur. 

Tip :  Tablet

Doz :   Günde 1 ve ya 2 tane 1 bardak su eritilerek 

Artıları : 

 • En çok kullanılan çinko takviyelerinden biridir. 
 • Prostata iyi gelmektedir.

Eksileri:

11 yaşından küçükler için önerilmez.

Firmanın belirttiğine göre içerisinde  100 mf Cüce Plamiye, 300 mg Bal Kapağı, 30 mg Çinko, 600 mcg Biotin ve 0.3 Ballı Baba bulunmaktadır.

8-Dynavit Vitamin C + Vitamin D3 + Çinko

Dynavit Vitamin C + Vitamin D3 + Çinko tAKVİYESİ

Kimin İçin : 11 yaş ve üzeri yetişkinlerin günde 1 efervesan tableti 1 bardak (200 ml) suda eriterek tüketmesi önerilir.

Özellikleri :En çok tercih edilen çinko takviyelerinden biri olan Saw Dynavit Vitamin C + Vitamin D3 + Çinko kutusunda 20 tablet bulundurmaktadır. Portakal aramoalı olup, C, D ve Çinko koruyucu içermez. İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde Yorgunluğun azalmasına, direncin iyileşmesine, D vitamini sayesinde ise diş ve kemiklerin gelişmesini sağlar. 

Tip :  Tablet

Doz :   Günde 1 tane 1 bardak su eritilerek 

Artıları : 

 • En çok kullanılan çinko takviyelerinden biridir. 
 • Halsizlik giderilmesi, kemik ve diş gelişimini destekler.
 • 10 mg Çinko yanısıra 1000 mg C vitamin, 25 mcg D3 Vitamini bulunmaktadır.

Eksileri:

11 yaşından küçükler için önerilmez.

İlaç olarak düşünülmemelidir. 

Çinko Takviye ve İlaçları Hakkında Merak Edilenler

Çinko Nedir? Çinko Ne Yapar?

Çinko, kimyasal elementlerden biridir ve periyodik tabloda “Zn” sembolü ile temsil edilir. Metalik bir özelliğe sahiptir ve genellikle mavi-beyaz renkte parlak bir yüzeye sahiptir. Doğada genellikle çinkit minerali şeklinde bulunur. Endüstriyel ve biyolojik açıdan önemli bir elementtir.

Çinkonun sağlık dışında birçok endüstriyel uygulaması vardır. Özellikle paslanmayı önlemek için galvanizasyon sürecinde kullanılır. Bu süreçte demir veya çelik nesneler, çinko kaplamasıyla kaplanarak koruma sağlanır. Ayrıca pil üretiminde, alaşımların yapımında, boya üretiminde ve daha birçok endüstriyel sektörde çinko kullanılır. 

Çinko’nun İnsan Sağılığı için Görevleri Şunlardır: 

1-Bağışıklık fonksiyonu

2-Yara iyileşmesi

3-Protein sentezi

4-DNA sentezi

5-Hücre bölünmesi

6- Hamilelik, çocukluk ve ergenlik döneminde büyüme ve gelişmeyi desteklemek

tat ve koku duyularını teşvik etmek

7-Soğuk algınlığından kurtulmaya yardım

İnsan Vücudu Ne İçin Çinko’ya İhtiyaç Duyar?

İnsan vücudu, çeşitli biyolojik süreçlerin düzgün işleyebilmesi için çinkoya ihtiyaç duyar. Çinko, vücutta çeşitli enzimatik reaksiyonların gerçekleşmesi, hücresel büyüme ve gelişme, bağışıklık sistemi fonksiyonu gibi önemli görevleri yerine getirir. İnsan vücudu çinko mineralini enzimlerle üretemediği için dışarıdan besinlerle ya da çinko takviyeleri ile almak zorundadır. En çok çinko alımını ihtiyaç duyan insanlar şu şekilde listelebilir.

-Sindirim Problemi yaşayan İnsanlar

-Vegan ya da vejeteryan olup, dışarıdan vücuda et alımı yapmayanlar

-Hamile ve ya emziren anneler 

– Alkol tüketimi yapan bireyler

-Otoimmün hastalığı olan kişiler

– Pankreas hastalığı

– Diyabet ve Karaciğer hastaları

Çinko Takviyelerinin Faydası Nelerdir??

İnsanlar vücutlarına belirli bir oranda çinko takviyesi almak zorundadırlar . Almadıkları taktirde aşağıdaki problemlerle karşılaşabilirler.

Çinko eksikliği aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • Saç kaybı
 • Bağışıklık Sistemlerinde Problem
 • Erkeklerde testesteron hormonlarının üretiminin azalması
 • İshal
 • Göz ve cilt yaraları
 • iştah kaybı
 • Bebeklerde ve çocuklarda yavaş büyüme
 • İktidarsızlık
 • Ergenlerde cinsel gelişim gecikmesi
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Yara iyileşmesi ile ilgili sorunlar

Bu ve benzeri problemleri en aza indirmek için vucdumuza belirli bir oranda da olsa çinko takviyesi almalıyız.

Fazla Çinko takviyesinin yan etkileri olabilir mi?

Evet, her şeyin fazlası zarar olduğu gibi fazla çinko takviyesinin de vücutta meydana getirebileceği zararlar bulunmaktadır. Bazıları;

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İtah kaybı
 • Karın krampları
 • İshal
 • Baş ağrısı

Zengin Çinko İçeren Besinler Nelerdir?

Çinko takviyesini öncelikle yiyeceklerden alarak vücudumuzun dengesini sağlamaya çalışmalıyız. Sizler için çinko bakımından zengin gıdalarıbir araya getirdik.

 • Tavuk
 • Kakao
 • Yumurta
 • Hindi
 • Hardal
 • Susam
 • Mantar
 • Patates
 • Kabak çekirdeği
 • Yer fıstığı
 • Kımızı et; Dana ve kuzu eti
 • Kabuklu deniz ürünleri; Yengeç, ıstakoz, istridye
 • Yeşil yapraklı sebzeler; ıspanak, pazı, roka

Çinko normal limitleri nedir?

YaşLimit
0–6 ay4 mg
7–12 ay5 mg
1–3 yıl7 mg
4–8 yıl12 mg
9–13 yıl23 mg
14–18 yıl34 mg
19+ yıl40 mg

Çinko takviyesi  alırken nelere dikkat edilmeli?

Çinko takviyesi alırken çinko miktarının 20 mg üzerinde olmamasına dikkat edilmeli. Aksi taktirde yukarıda belirtilen problem ortaya çıkabilir.

Mustafa İdris

Mustafa İdris

Mustafa İdris yıllarca bir çok alanda makale kor yazarlığı yaptı. En büyük hobileri arasında araştırma yapmak, konuları derinlemesine incelemek ve bu konular hakkında değerlendirmelerini yazmak gelmektedir.

En Son Eklenenler

Sade Sati Hesaplama

Sade Sati hesaplama sonuçlarının ne anlama geldiğini öğrenmek için yazımıza hızlıca göz atabilirsiniz. 👇 Sade

Devamı

Desi Hesaplama

Bir yere kargo göndermek istediğimizde aklımızdaki ilk soru gönderim ücretinin ne kadar olacağıdır. Kargo firmaları

Devamı

Ay Burcu Hesaplama

Ay Burcunu Hesapla ve Kişiliğe Etkilerini Öğren Burçlar yoluyla kişiler hakkında herkesin göremediği bazı özel

Devamı