Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram
1.8/5 - (36 votes)

Vücut kitle indeksi – VKİ ( BMI: Body Mass Index) hesaplama aracı, boyunuz ve kilonuza göre beslenme durumunuzu ölçen kullanışlı ve ücretsiz bir araçtır.

Girdiğiniz değerlere göre bir oranlama yaparak bulunduğunuz beslenme aralığını ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanan sonucu size bildirir.

Bu yazımızda vücut kitle endeksinin tanımı, nasıl hesaplandığı ve sonuçlarının nasıl değerlendirileceğini ele aldık. Okumaya devam edin.

VKİ- Vücut Kitle İndeksi Nedir ?


Eskiden Quetelet indeksi olarak adlandırılan VKİ, yetişkinlerde beslenme durumunu gösteren bir ölçüdür.

Beden kitle indeksi, bir kişiyi ağırlığına ve boyuna göre genel olarak zayıf, normal kilolu, fazla kilolu veya obez olarak sınıflandırmak için kullanılır.

BMI’yi ölçmek ve hesaplamak oldukça kolay olduğundan sağlık sorunları riskini nüfus düzeyinde ağırlıkla ilişkilendirmek için en yaygın kullanılan araçtır.

Sadece boy ve kiloya bağlı olarak hesaplandığından ve yaş, fiziksel aktivite seviyeleri ve cinsiyete göre farklı yağlanma düzeylerini dikkate almadığından verdiği sonuçlar tek belirleyici değildir

Çocukların durumunu belirlemek için kullanılmaz. Onun için çocuklarda vücut kitle indeksi hesaplama aracını kullanmalısınız.

Tarihsel Süreç

19. yüzyılda Adolphe Quetelet tarafından geliştirilmiştir.

1970’lerde ve özellikle Yedi Ülke çalışmasından elde edilen verilere ve rapora dayanarak, araştırmacılar VKİ’nin yağlanma ve aşırı kilo ile ilgili sorunlar için iyi bir ölçüm olduğunu fark ettiler.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

VKİ, boyunuzun (metre cinsinden) karesinin kilonuza bölünmesi ile hesaplanır. Vücut kitle indeksinin formülü şu şekildedir:

VKİ= ağırlık(kg) / boy(m)²

Örnek vermek gerekirse 180 cm ve 78 kg olan yetişkin bir bireyin vücut kitle indeksi şu şekilde hesaplanır:

 1. Boyunuzu metre cinsine çevirin: 1.80 m
 2. Boyunuzun karesini alın yani kendisiyle çarpın: 1.80 x 1.80 = 3.24
 3. Kilonuzu boyunuzun karesine bölün: 78 / 3.24 = 24.1

Yukarıdaki örnekte boy ve kilo değerleri verilen yetişkinin beden kitle indeksi 24.1’dir. Peki bu rakam neyi ifade ediyor?

Vücut Kitle İndeksi Aralıkları

20 yaş üzerindeki yetişkinler için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen vücut kitle indeksi aralıkları şu şekildedir:

VKİDurum
18.5’ten KüçükZayıf
18.5–24.9 ArasıNormal Kilolu
25.0–29.9 ArasıFazla Kilolu
30.0–34.9 ArasıObez I. Sınıf
35.0–39.9 ArasıObez II. Sınıf
40 ÜzeriObez III. Sınıf

Çocukluk ve ergenlik döneminde kilo ve boy arasındaki oran cinsiyete ve yaşa göre değişir. Bu nedenle 0-19 yaşları arasındakilerin beslenme durumunu belirleyen değerler cinsiyete ve yaşa özeldir.

vücut kitle indeksi hesaplama sonucu çıkan değerler
Vücut kitle indeksi aralıkları

20 yaş üzeri için ise VKİ’nin verdiği sonucun kaba bir tahmin olduğunu lütfen unutmayın. Sonuç, kas kütlesi fazla (vücut geliştiriciler gibi) veya önemli miktarda kas kaybetmiş kişiler (yaşlılar gibi) için biraz yanıltıcı olabilir.

VKİ Hesaplama ile İlgili Diğer Hususlar

 • Sağlıklı bir kilo arayışınızda yukarıdaki hesaplamadan çıkan sonuç tek kriter olmamalı ve kendi özelliklerinize göre bu hesaplamayı detaylandırmalısınız.
 • Örneğin, bazal metabolizma hızı hesaplayıcımızı deneyin. Metabolizmamızı yükselten veya düşüren şeyler hakkında sık sık duyuyoruz (Kahvaltıyı atlamak işe yarıyor mu gibi), ancak bu değişiklikleri takip etmek hakkında pek bir şey yapmıyoruz. Bu hesap aracı bunun için var.
 • Buradaki sonuçlara göre hemen aksiyon almadan önce muhakkak doktorunuza başvurun.
 • BMI’yi nasıl hesaplayacağınızı öğrendikten sonra, bilmeniz gereken bir sonraki mantıklı rakam ideal kilonuzdur. Bunu hemen anlamak için ideal kilo hesaplama aracımızı kullanın.
 • Vücudunuzun mevcut kilosunu korumak adına ne kadar kaloriye ihtiyacı olduğunu hesaplamak için kalori hesaplayıcımızı da kullanabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi kaç olmalı?

Kilo ve boyunuza göre hesapladığınız vücut kütle indeksinin normal kilolu aralığı 18.5 ile 24.9 arasıdır. VKİ, 25 ve üzerinde olduğunda kilolu sınıfına girmiş olursunuz.

Polislik (POMEM) vücut kitle indeksi kaç olmalıdır?

Polis akademisi tarafından açıklanan duyuruya göre BMİ (beden kitle endeksi), 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmalı.

Sonuç

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan BMI yani VKİ-vücut kitle indeksi hesaplama aracını kullanarak beslenme durumunuz ile ilgili fikir edinebilirsiniz.

Ancak unutmamanız gerekir ki, burada bulduğunuz sonuçlar tek başına bir belirleyici değildir. Sadece kilonuz ile ilgili fikir verir.

Sinem Ulustanır

Sinem Ulustanır

Beslenme, diyet ve insan sağlığı üzerine çalışma ve araştırmalar yapan Sinem UIustanır, 5 yıllık diyetisyenlik sürecinde edindiği deneyimleri sizlerle paylaşıyor. Konuyla ilgili soru ve yorumlarınızı iletmeniz halinde en kısa sürede çözüm bulacaktır.

5 Responses

 1. Merhabalar, vücut kitle indeksi hesaplama ile ilgili verilen bilgiler için teşekkürler. İşime yaradı acaba bazal metabolizma ile ilgisi var mı bu hesaplamanın?

  1. Murat Bey merhaba,
   VKİ hesaplamasında bazal metabolizma ile ilgili bir kriter bulunmuyor. Ancak sağlıklı bir kilo hesaplaması için bazal metabolizma hızı hesaplama aracını da kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sağlıklı günler

 2. Nedir? Paleolitik dönemde insanların ne yedikleri yaşadıkları yerle ilgiliydi, bu nedenle takip edeceğiniz tek bir ayrıntılı yemek planı yoktur. Genel olarak, meyve, sebze, kuruyemiş ve tohum gibi yerel, organik, GDO’suz ürünlere, ayrıca balık ve otla beslenen sığır etine bağlı kalmaya çalışacaksınız. Bu da protein ve lif oranı yüksek, ortalama miktarda yağ içeren ve karbonhidrat oranı düşük bir diyet anlamına gelir. Kalp hastalığında olduğu gibi, bu yaklaşım iltihaplanma ve obezite gibi tip 2 diyabetle bağlantılı bazı sorunların hafifletilmesine yardımcı olur. Bu nedenle birçok doktor bunun uzun vadede hastalığı önlemeye yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Yine de emin olmak için çok daha fazla araştırma yapmaları gerekiyor.

 3. Okuması çok keyifliydi. Genelde diğer sitelerde VKİ için ezbere bilgiler var ama siz olayı bilimsel haliyle anlatmışsınız. Tebrikler. Diğer yazıları da inceleyeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Eklenenler

Çin Burcu Hesaplama

Çin burcu , Çin kültürünün önemli bir parçasıdır ve yüzyıllardır insanların kişilik özelliklerini, ilişkilerini ve

Devamı

Mars Burcu Hesaplama

Mars, dürtü, tutku, eylem ve enerjinin gezegenidir. Mars’ın konumu ise içgüdülerimiz, cinselliğimiz ve diğer dürtülerimiz

Devamı

Desi Hesaplama

Bir yere kargo göndermek istediğimizde aklımızdaki ilk soru gönderim ücretinin ne kadar olacağıdır. Kargo firmaları

Devamı

Ay Burcu Hesaplama

Ay Burcunu Hesapla ve Kişiliğe Etkilerini Öğren Burçlar yoluyla kişiler hakkında herkesin göremediği bazı özel

Devamı